sty 282013
 
Zmiana kierunku wirowania silnika

W przemysłowych liniach do produkcji bułek w poszczególnych ich modułach często zachodzi potrzeba ze względu na proces produkcji zmiany kierunku obrotów zainstalowanego w takim module silnika.

W celu zmiany kierunku wirowania silnika indukcyjnego należy zmienić kierunek wirowania pola magnetycznego w uzwojeniu stojana silnika. Osiąga się to w sposób bardzo prosty, wystarczy mianowicie przełączyć dwa przewody doprowadzające prąd do sil­nika.

Kiedy ze względu na rodzaj napędu zachodzi potrzeba częstej zmiany kierunku wirowania silnika, można zastosować specjalny przełącznik na dwóch fazach; oczywiście przełączać nim można jedynie podczas postoju silnika. Na czas rozruchu takiego urządzenia można dobrać taki opór rozrusznika, że moment rozruchowy silnika stanie się równy momentowi największemu czyli w przypadku lini do bułek prezentowanych na portalu z urządzeniami do produkcji bułek podczas największego obciążenia.

W silnikach prądu przemiennego, podobnie jak w każdej ma­szynie elektrycznej, zachodzą straty. Rozróżnia się dwa rodzaje strat: straty niezależne od obciążenia, czyli straty stałe i stra­ty zależne od obciążenia, czyli obciążeniowe. Do strat stałych zali­cza się straty w rdzeniu stalowym silnika, które występują przeważnie w rdzeniu stojana w rdzeniu wirnika są małe ze względu na małą częstotliwość prądu i straty mechaniczne powstające na skutek tarcia. Do strat obciążeniowych należą straty w uzwojeniu silnika.


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 51 (ostatnio: 25.12.2020 02:14:51)

Podlinkuj wpis: