sty 282013
 
Wzmacniacze pneumatyczne mocy i ciśnienia

Platformy dla niepełnosprawnych posiadające w swej konstrukcji układy pneumatyczne , które muszą działać na dłuższe odległości wymagają zastosowania wzmacniaczy mocy i lub ciśnienia. Wzmacniaczem nazywa się taki element w układzie regulacji automatycznej, którego zadaniem jest uzyskanie wzmocnienia sy­gnału, wytworzonego w elemencie sterującym.

Rodzaje wzmacniaczy i ich działanie

Sygnałem wejściowym wartość wielkości regulowanej jest ciśnienie powietrza doprowadzonego nad membranę układu w podnośniku dla niepełnosprawnych. Nato­miast powietrze zasilające o ciśnieniu doprowadza się do prze­wodu, a stąd część tego powietrza kierowana jest do komory, w której znajduje się zawór kulowy, a pozostała poprzez opór stały do komory kaskadowej organu sterującego. Powietrze z komory może poprzez zawór kulowy przedostać się do ko­mory, a następnie poprzez kanał do komory wzmacniacza wstępnego. Komora kaskadowa j est oddzielona od komory dwiema równolegle usytuowanymi membranami. Wewnątrz tych membran znajduje się drążony trzpień , sterujący otworem zaworu kulowego .

Przestrzeń między membranami połączona jest z atmosfe­rą poprzez otwór .Wzrost ciśnienia w komorze kaskadowej układu takiego podnośnika dla niepełnosprawnych powoduje ugięcie membran oraz otwarcie zaworu kulowego i wzrost ciśnienia w komorze . Stan równowagi uzależniony jest od siły wypadko­wej działającej na membrany . Z góry działa siła spowodo­wana ciśnieniem powietrza znajdującego się w komorze kaskadowej, a od dołu siły wywierane przez sprężyny oraz siła od ciśnienia panującego w komorze. Dlatego o tę wartość ciśnienie w komorze po­winno być większe od ciśnienia w komorze, jeżeli membrany mają znajdować się w położeniu równowagi. Platformy z zastosowaniem tego typu wzmacniaczy znaleźć można na naszej stronie internetowej


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 81 (ostatnio: 15.05.2023 00:22:36)

Podlinkuj wpis: